Tekrar görüşmek üzere, HOŞÇAKALIN…

Sizlere ilk olarak Mart 2020 tarihinde “Biz Kimiz” başlıklı bu yazının hemen altındaki yazı ile seslendik:

Biz Kimiz? Biz İzmir’de yaşayan, uzunca bir süreden beri birbirini tanıyan, 99 Gölcük depremi başta olmak üzere çeşitli toplumsal sorunlar karşısında bir arada çözüm üretmeye çalışmış bir grup insanız. Hepiniz gibi Koronavirüs salgınının yıkıcı sonuçları ortaya çıkınca önce kendimize, sonra birbirimize “ne yapmalıyız”? sorusunu yönelttik cümleleriyle başlayan bu metnin tamamını aşağıda okuyabilirsiniz.

Covid-19 salgınının ilk günlerinde önerdiğimiz, oluşumuna ve yürütülmesine katkı verdiğimiz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın koordinatörlüğünde kurulan “Kriz Masası” çalışmalarından bizim yapacak işimiz kalmadığı için, KASIM 2021 tarihinde çekilme kararı aldık. Fiili çalışmalarımızı sonlandırdığımız halde hem pandemi sürdüğü hem de İzmir Depremi nedeniyle ihtiyaç duyulabileceği için sosyal medya hesaplarımızı açık tuttuk.

Bileşenlerimizin talepleri ölçüsünde kent geneline dair duyuruları paylaşma ile sınırlı tuttuğumuz Facebook, Instagram, Twitter ve İzmir Dayanışma Gönüllüleri web sayfalarını İzmir Dayanışma Gönüllüleri yürütme kurulunun yapmış olduğu Eylül 2022 toplantısında oy birliği ile sonlandırma kararı aldık. Bir çalışma sürecinin son mesajı olan bu duyurumuzla dijital medya sayfalarımızı da kapatmış oluyoruz.

Kuşkusuz kentimizde ve ülkemizde dayanışma ihtiyacı artarak devam ediyor. Bu çalışma bize dayanışma ağları kurmanın, geniş bir dayanışma ağı ile çalışma yürütmenin bütün zorluklarını yaşamın içinde hissettirmekle kalmadı, aynı zamanda bu çalışmalar için gerekli insan gücü, teknik donanım, örgütlenme becerisi ve ilişki ağları konusunda da ciddi bir deneyim sağladı.

Bu çalışmaya omuz veren tek tek bireylere, meslek odalarına ve sivil toplum örgütlerine; kamu kaynaklarını birlikte organize ettiğimiz İBB Başkanlığına ve ilgili birimlerinde yer alan tüm belediye çalışanlarına; özgün yapısı ile bize moral ve güç taşıyan ‘Kadınlar Birlikte Güçlü Hareketi’ne, mahalle ve semt inisiyatiflerine, dayanışmaya hareket katan İzmirli bisikletçilere gösterdikleri olağan üstü özveri, ataklık ve iş becerisi nedeni ile sonsuz minnet borçluyuz.

İzmir Dayanışma Gönüllüleri, pandemi koşullarında kendi geleceğini dayanışma ihtiyacı duyanlar ile birlikte kurmak isteyen bir sivil inisiyatif olarak kent mücadelesi deneyimlerine kendi yaptığı özgün çalışmalarla katkı koymaya çalıştı. Yeni dayanışma alanlarında ve daha geniş ağlarda birlikte olmak dileğiyle herkese teşekkür ediyoruz.

Bir başka dayanışmada görüşmek üzere.

İzmir Dayanışma Gönüllüleri