Ekşi Sözlük, Limontepe ve bir dayanışma öyküsü

“Limontepe’deki aileye yardım ediyoruz.”

Öykümüz, 19 Mayıs günü, Ekşi Sözlük’te, “Limontepe’deki aileye yardım ediyoruz”, konu başlığının yayınlanması ile başladı.

Kısa sürede üst sıralara yükselen “entry”, “bireysel düzeyde yardım edemeyiz. lakin seslerini duyurup köklü bir yardım ulaşmasına vesile olabiliriz, bu gözle bakalım” diye başlıyor, İzmir, Limontepe’de çatısı naylon kaplı bir evde yaşayan ailenin dramını anlatıyor ve kamuoyuna destek çağrısı yapıyordu. Yazar, babaları cezaevinde olan, günübirlik temizlik işleriyle geçimini sağlamaya çalışan anne ve dört çocuktan oluşan ailenin içinde olduğu koşulları gerçekçi bir biçimde yansıtıyor; “bu ailenin yoksulluğuna varlık olalım mı? bence yapabiliriz. ne dersiniz?” çağrısıyla sonlanıyordu.

İzmir Dayanışma Gönüllüleri olarak, Ekşi Sözlük’teki bu çabadan haberdar olduktan sonra, aynı soruları biz de kendimize sorduk. Haberde açık adresi ve fotoğrafları verilen haneyi bulmak, gerçek durumu öğrenmek için Karabağlar Belediyesi Sosyal Yardımlar Müdürlüğü ile temasa geçtik. Belediye sisteminde yapılan incelemede ailenin daha önceden gıda desteği ve çamaşırhane yardımı aldığı anlaşıldı. Bir sosyal hizmet uzmanının yerinde yaptığı incelemede ailenin durumunun Ekşi Sözlük’te yazılandan bile daha kötü olduğu görüldü.

Limontepe’deki ailenin evi

Aynı gün, Karabağlar Belediyesi tarafından aileye çocuklarla ilgili alınabilecek yardımlar ve yararlanılabilecek diğer yardım hizmetleri konusunda bilgilendirmede bulunuldu, gıda yardımı ve hijyen paketi de haneye ulaştırıldı.

Diğer katkılar için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilişkiye geçtik, gıda desteği Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürüldü. Şu an öncelikle yıkık durumda olan çatı Büyükşehir ekiplerince onarılıyor, daha sonra sıra evin içindeki diğer bakım ve onarım işlerine gelecek.

Kamu kaynakları ve bu kaynakların kullanımı üzerine de belki yeniden düşünmemiz gerekiyor. Tüm yurttaşların katkıları ile oluşan zenginlikler, ihtiyacı olanlara daha fazla ve daha kolay yollarla ulaşabilmeli. Aynı toprakların insanları olarak daha kardeşçe, daha paylaşımcı yaşamayı öğrenebiliriz. Yurttaşlarımız, dara düştüklerinde, ihtiyaç duyduklarında, kamusal kaynaklardan destek talep etmeyi bir iane, bir lütuf olarak değil, bir yurttaşlık hakkı olarak görmeli.

Dayanışma yaşatır.

“Limontepe’deki aileye yardım ediyoruz”

One Reply to “Ekşi Sözlük, Limontepe ve bir dayanışma öyküsü”

  1. Yardımın gerçek kisilere ulaşması çok oneli ama onda daha önemlisi hayatın nasıl sürdürülebilir olacağını bulmak ve saglamaktir.

Comments are closed.