Kadınlar Birlikte Güçlü

Kadın hareketi dayanışmaya güç veriyor

Dayanışma ağlarını yaygınlaştırma ve ağlar arasında işbirliğini artırma yolunu izleyen İzmir Dayanışma Gönüllüleri, Kadınlar Birlikte Güçlü hareketi ile İzmir’in mahallelerinde birlikte çalışıyorlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi de yerel inisiyatifleri ve dayanışma çabalarını destekleyerek olumlu bir sosyal belediyecelik örneği sergiliyor.

Bu anlayışın  bir ürünü olarak, Kadınlar Birlikte Güçlü topluluğu ile birlikte, salgın günlerinde ihtiyaç sahibi kadınlara “kadın paketleri” ulaştırılmaya çalışıyoruz. Bu paketlerin içinde ped, şampuan, kolonya sabun, diş fırçası, diş macunu, el kremi, maske benzeri malzemeler var.
Paketlerimizde ayrıca kadınlara dayanışma duygularımızı ilettiğimiz bir mektup ve şiddete maruz kalan kadınların, istismara uğrayan çocukların başvurabilecekleri telefonların olduğu bir broşür de koyuyoruz.          

Bu etkinliklerimizin ilkini 22 Mayıs günü, İzmir Bayraklı ilçesine bağlı Nafiz Gürman ve Gümüşpala mahallelerinde gerçekleştirdik. Kadınlar Birlikte Güçlü olarak, 45 kadına Kadın Dayanışma paketi ulaştırdık. Biz üç kadındık. Belediyeden 2 kadın şöfor vardı. Mahalleden bir kaç kadın bize eşlik etti. Mahalledeki kadınlar dayanışmamızı çok sıcak karşıladılar, birlikte sohbetler edildi, çaylar içildi. Tekrar görüşmek, ziyaretleri sürdürmek üzere ayrıldık.

Sonraki ziyaretlerimiz İzmir Bayraklı ilçesine bağlı Yamanlar ve Onur mahallerine oldu. 2 Haziran günü, önceden tesbit ettiğimiz hanelere, 58 Kadın Dayanışma Paketi ve 33 Gıda paketi dağıtımı yaptık. İzmir Dayanışma Gönülleri nin desteği ve İzmir Büyük Şehir Belediyesinin katkılarıyla Kadınlar Birlikte Güçlü İzmir’ in yaptığı dağıtıma, KBG topluluğundan 4 kadın aktivist, mahalleden kadınlar, İzmir Büyükşehir Belediye’sinden 2 kadın ve 1 erkek arkadaş katıldı.

Bu zorlu süreçte gösterilen dayanışma kadınlar tarafından mutlulukla karşılandı.

Dayanışma sürecek, kadın dayanışması devam edecek..