Dayanışma Yaşatır

Dayanışma meclisleri halkın yanında.

Çamkule Dayanışması;

Çamkule Altıdağ sırtlarında yıllardır ihmal edilmiş İzmir’in göç alan mahallelerinden biri. Mahallede emeğiyle geçinen ve zor koşullar altında yaşamını sürdüren insanlar kendi aralarında bir meclis oluşturmuşlar. İmece usulü olanakları ölçüsünde yardımlaşma arayışına girmişler. İzmir Dayanışma Gönüllüleri olarak, yerel dayanışma ağları ile buluşma anlayışı ile Çamkule mahalle meclisi ile girdiğimiz ilişkiler sonrası, birlikte çalışma kararına vardık. Mahalle meclisindeki gönüllüler kendi içlerinde yaptıkları görev paylaşımı ile acil gıda desteği ihtiyacı olan aileleri belirlediler.

İlk olarak 15 Mayıs 2020 tarihinde, Mahalle Meclisi’nin belirlediği 40 aileye, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı gıda destek paketlerinin dağıtımı Mahalle Meclisi üyeleri ve Dayanışma Gönüllüleri tarafından birlikte yapıldı. Dağıtım sırasında destek talep eden engelli bir ailenin listede adının yer almadığı görüldü. Bunun üzerine listede adı olan meclis üyesi mahalleli kendi hakkından feragat ederek engelli ailenin daha fazla ihtiyacı olduğu düşüncesiyle payını buraya aktararak, dayanışma içinde dayanışma örneği verdi.

22 Mayıs 2020 Tarihinde bu kez aynı 40 aile için temizlik hijyen paketi dağıtımı planlandı. Bu dağıtım öncesi meclise gelen 26 ailenin talebi olumlu karşılanarak aynı gün 26 aileye gıda destek paketi ve 66 aileye de doğrudan mahalle meclisi eliyle temizlik hijyen paketleri teslim edildi. Çocuklar ihmal edilmeden onlara meclis üyeleri kendi bütçelerinden gofret vererek gönüllerini aldılar.

Çamkule’de dayanışma sürüyor…