Tunç Soyer: İzmir’de Gönüllülük Hareketi Başlatıyoruz

“Yeni bir dünya kuruluyor ve biz müdahil olmazsak, hepimizin çok daha acı çekeceği bir dünyaya dönüşebilir”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, koronavirüsle mücadeleye karşı “gönüllülük hareketi” başlatacaklarını söyledi.

www.gercekizmir.com‘dan gazeteci Gönül Soyoğul’un sorularını yanıtlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Dünyaya bakarak gördüğümüz şey; büyüyecek, acılar da büyüyecek ama daha da vahimi dünya başka bir dünya olmaya başlayacak” dedi. 

Soyoğlu’un  Soyer’e soruları ve yanıtları özetle şöyle:

Yeni bir dünya kuruluyor

Ruh hallerimiz hepimizin benzer… Ne hissediyorsunuz bu hiç beklemediğimiz biçimde karşılaştığımız afetten?

Çok etkiliyor. Gerçekten çok büyük bir felaketle karşı karşıyayız ve bu felaket ne kadar çok insanı içine çekecek, ne kadar çok canımız acıyacak daha bilmiyoruz… Sadece dünyaya bakarak gördüğümüz şey; büyüyecek, acılar da büyüyecek ama daha da vahimi dünya başka bir dünya olmaya başlayacak.

Yeni bir dünya kuruluyor ve bu dünya biz doğru dürüst müdahil olmazsak, hepimizin çok daha acı çekeceği bir dünyaya dönüşebilir!

Beni asıl kaygılandıran şey bu… Yani bugün yaşayacağımız somut acılardan daha da vahimi, geleceğe dair kaygılar…

Dayanışmayı hatırlatmak lazım

Bizim dayanışmayı, mahalle dayanışmasını, kent dayanışmasını, uluslararası dayanışmayı, insanların birbiriyle dayanışmasını tekrar bir biçimde hatırlatmamız lazım! Biz İzmir özelinde bununla ilgili bir şey başlatacağız.

İki ayaklı dayanışma ağı

Dayanışmayı başlatacağız. İki bacaklı bir dayanışma ağı olacak. Bir tanesi; 3 hafta sonrasına, 2 ay sonrasına hazırlık bağlamında… Yani sokağa çıkma yasağı geldiğinde, insanlar alışveriş yapamaz hale geldiğinde biz bunu nasıl çözeceğiz kent olarak… Onun için gıda paketleri ve temizlik malzemesinden oluşan paketler hazırlamaya başladık. 

Parası olup  da sanal marketlerden, açık olan yerlerden alışverişini yapabilenler var. Bir de; hiç para olmayan, cebinde 5 kuruş kalmayanlar… Onlar için mi bu paketler? Paketin içini açalım mı?

Mesela boyoz ve gevrek satanlar, bunlar o kadar büyük bir sıkıntı içindeler ki… Adam 100 tane gevrek satacak da 10 kuruştan para biriktirecek de evine bir şey alacak. Bu adam şimdi gevrek satamıyor. Daha da zor duruma düşecek.

Bununla ilgili de şöyle bir şey yapacağız; o gevrekçiler hangi fırından kaç gevrek alıyorduysa o gevreği biz alacağız. Ama o arkadaşımıza da onun kuryeliğini yaptıracağız. Yani diyelim ki Limontepe’ye 200 tane gevrek götürecek… Böyle şeylere kafa yoruyoruz. Bunlar henüz pişmedi,  olgunlaşmadı ama bunları yapacağız.

Haberin Linki: