İzmir’de ilk gıda desteği dağıtımı

İzmir Dayanışma Gönüllüleri ile İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile, salgın döneminde İzmir’de ilk gıda desteği dağıtımı yapıldı.

Koronavirüs salgınının yarattığı sorunların dayanışma ile aşılacağı savunan İzmir Dayanışma Gönüllüleri olarak 26 Mart 2020’de, Çiğli Güzeltepe Mahallesi’nde 65 yaş üstü ve yardıma muhtaç 100 haneye İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte erzak yardımı yaptık.

Güzeltepe’de desteğe muhtaç hanelere ulaştırmak üzere pirinç, bulgur, mercimek, salça, sıvı yağ, şeker, un, kabartma tozu, deterjan, sabun çay ve bisküviden oluşan 50 paket hazırlayarak, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile görüştük, Belediye’nin de katkı yapmasını istedik. Soyer, bu talebi, ” Kaç paket hazırlayacaksınız, ne zaman dağıtacaksınız, adını koyun, ben de aynı noktada, aynı anda, aynı miktar paketle hazır olunmasını sağlayayım.” sözleriyle yanıtladı.

Toplam 100 pakete ulaşan erzak destek paketlerini Başkan Soyer, Belediye görevlileri ve İzmir Dayanışma Gönüllüleri işbirliğiyle Güzeltepe Mahallesi’ndeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Böylece, salgının yarattığı sorunlara karşı dayanışmada sivil toplum ve yerel yönetim işbirliğine dayanan İzmir’e özgü yeni bir model ortaya koymuş olduk. Bu ilk adımdan sonra da İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dayanışma Gönüllüleri ve çeşitli sivil toplum girişimleri, desteğe ihtiyacı olan kesimlere ulaşmak, zorlukların üstesinden gelmek için birlikte çalıştı.

İzmir Dayanışma Gönüllüleri